Informacje ogólne | Kontakt | Terminy spotkań | Relacja ze spotkańWspólnota osób chorych i niepełnosprawnych
bł. o. Michała Czartoryskiego


Od 2009 roku w każdą drugą sobotę miesiąca (oprócz miesięcy wakacyjnych: lipiec i sierpień) w parafii św. Dominika odbywają się spotkania osób chorych i niepełnosprawnych. Rozpoczynają się one Mszą świętą o godz. 12.30 odprawianą zazwyczaj w dolnym kościele (dostępnym dzięki windzie także dla osób niepełnosprawnych). Potem zwykle jest "coś ciekawego" - koncert, prelekcja lub wykład.

Koncertowała już dla nas Antonina Krzysztoń, wiersze Norwida i ks. Twardowskiego recytowała Maja Komorowska, o kardynale Wyszyńskim opowiadał Paweł Zuchniewicz. Dzięki wspomnieniom podróżniczki Moniki Rogozińskiej "zwiedziliśmy" Amerykę Południową, a wraz z korespondentką Polskiego Radia w Tokio "byliśmy" w Japonii. Odwiedzają nas dzieci z pobliskiej szkoły z ciekawymi programami artystycznymi i również takie osoby jak: piosenkarka Halina Frąckowiak, reżyser teatralny Piotr Cieplak czy ojciec Jacek Salij. Każdy na naszych spotkaniach może znaleźć dla siebie coś ciekawego.

bł. Michał Czartoryski
Comiesięczne spotkania są też okazją do rozmowy, czasem bliższego poznania się i wsparcia w niełatwych problemach życia codziennego - przy kawie lub herbacie i pokrzepiającym ciastku.

Od 2013 roku mamy swojego patrona. Jest nim ojciec Michał Czartoryski - dominikanin, kapelan Powstania Warszawskiego, beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1999 r. wśród 108 męczenników II wojny światowej.

Jest nas około 20 osób na wózkach, a wszystkich obecnych na spotkaniach około 50-70 osób.

Niektóre osoby na wózkach elektrycznych dojeżdżają same, inne dowożone są przez rodziny, dla jeszcze innych Wspólnota św. Dobrego Łotra wraz z Duszpasterstwem Akademickim Studnia organizuje pomoc wolontariuszy.»» Litania do bł. Michała Czartoryskiego OP


Informacje kontaktowe

Duchowy opiekun spotkań: o. Witold Słabig OP (+ 09.08.2016)

śp. o. Witold Słabig OP

Wierzymy, że wraz ze śmiercią "życie zmienia się, ale się nie kończy".
Dlatego sercem całym ufamy, że nadal jesteś naszym opiekunem,
tylko zmieniłeś sposób roztaczania opieki nad nami.
Ojcze Witoldzie! Kochamy Cię bardzo i prosimy: módl się za nami!

Twoja wspólnota "chorych" (jak w skrócie o nas mówiłeś)

Duszpasterz: o. Krzysztof Michałowski OP
Nasz współbrat: br. Jan Mszyca OP

Koordynator: Alina Adamska - tel. kom. 666 128 178


Terminy spotkań

sobota, 8 grudnia 2018, o godz. 12.30 (dolny kościół)
sobota, 12 stycznia 2019, o godz. 12.30 (dolny kościół)
niedziela, 10 lutego 2019, wyjątkowo o godz. 12.30 w górnym kościele


Relacja z ostatnich spotkań

» Spotkania w roku 2018/2019 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2017/2018 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2016/2017 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2015/2016 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2014/2015 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2013/2014 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2012/2013 - fotogaleria i relacje
» Spotkania we wcześniejszych latach - fotogaleriaListopad 2018

Zobacz więcej zdjęć:
» spotkanie 10 listopada 2018

Spotkanie w listopadzieNa cześć 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na naszym spotkaniu w dniu 10 listopada 2018 r., wspomagani przez niezastąpionego w muzycznych kwestiach ojca Stanisława Gomółkę, z wielką werwą śpiewaliśmy pieśni patriotyczne z czasu I i II wojny światowej. W naszym repertuarze znalazły się m.in. takie utwory jak: "Przybyli ułani pod okienko", "O mój rozmarynie", "My, pierwsza brygada", "Dziś do ciebie przyjść nie mogę", "Serce w plecaku". Z racji tej wspaniałej, radosnej uroczystości, gromkim głosem odśpiewaliśmy również hymn narodowy i "Rotę" Marii Konopnickiej. Pieśń ta została po raz pierwszy wykonana publicznie 15 lipca 1910 r. w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego, zorganizowanej w Krakowie w rocznicę 500-lecia zwycięstwa Polski w bitwie pod Grunwaldem. Połączonymi chórami z całej Polski dyrygował wtedy kompozytor Feliks Nowowiejski. Pomnik ten został ufundowany przez Ignacego Jana Paderewskiego, wielkiego pianistę, kompozytora i jednego z ojców niepodległej Polski. Ten wielki Polak w swoich pamiętnikach pisał: "...już w wieku siedmiu lat głównym moim celem było stać się użytecznym ojczyźnie. (...) Miałem nadzieję, że zostanę kimś, kimś wybitnym, aby w ten sposób pomóc Polsce - i to było ponad moimi artystycznymi aspiracjami. Zawsze zamierzałem i byłem gotów walczyć o Polskę".

Wspominaliśmy również postać Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej, rzeźbiarki i tercjarki dominikańskiej, która jako młoda kobieta w męskim przebraniu walczyła w Legionach o wolną Polskę. Wiele jej prac znajduje się w różnych kościołach Warszawy i innych miast Polski, między innymi u służewskich dominikanów.

Warto w tym miejscu również nadmienić, że i nasz patron, błogosławiony Michał Czartoryski, w 1920 roku brał udział w obronie Lwowa, a za męstwo okazane na polu bitwy otrzymał Krzyż Walecznych.


[Początek strony]