Przygotowanie do małżeństwa

Wieczory dla Zakochanych

Jest to program przygotowania do małżeństwa, opracowany i prowadzony przez Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie.

Podstawową metodą podczas Wieczorów jest praca własna narzeczonych. Inspirują do niej wprowadzenia i świadectwa małżeństw oraz kapłanów – animatorów Spotkań Małżeńskich. Praca ma charakter warsztatowy.

Wieczory są przeznaczone zarówno dla narzeczonych, jak i par "chodzących" ze sobą, ale poważnie myślących o małżeństwie. Można w nich uczestniczyć tylko parami, w spotkaniach nie może brać udziału tylko jedna osoba. Zaświadczenie o ukończeniu Wieczorów jest wydawane dla obydwu osób łącznie i jest ważne do końca życia.

Wieczory dla Zakochanych to 9 spotkań, trwających ok. 3 godzin każde. Spotkania odbywają się raz w tygodniu, a udział we wszystkich spotkaniach jest obowiązkowy. Wieczory dla Zakochanych spełniają wymagania Kościoła w zakresie katechez przedmałżeńskich.

Liczba miejsc ograniczona. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie udziałem w Wieczorach w naszej parafii wypełnienie zgłoszenia nie jest równoznaczne z przyjęciem na listę uczestników. O przyjęciu nie decyduje kolejność zgłoszeń. Informację o przyjęciu na listę uczestników przesyłamy mailowo w ciągu kilku dni od chwili wypełnienia zgłoszenia.

Terminy spotkań


poniedziałki, godz. 19.00
18 lutego - 15 kwietnia 2019

zapisy wyłącznie internetowo w dniu 1 lutego 2019 za pośrednictwem specjalnego formularza, link do formularza pojawi się w tym miejscu w dniu zapisów o godz. 13.00, zapisy będziemy przyjmować do godz. 22.00, kolejność wpływu zgłoszeń nie będzie decydowała o przyjęciu na kurs

poniedziałki, godz. 19.00
7 października - 9 grudnia 2019 (z przerwą na 11 listopada 2019)

zapisy wyłącznie internetowo w konkretnym dniu (podamy tę datę w późniejszym czasie) za pośrednictwem specjalnego formularza, link do formularza pojawi się w tym miejscu w dniu zapisów o godz. 13.00, zapisy będziemy przyjmować do godz. 22.00, kolejność wpływu zgłoszeń nie będzie decydowała o przyjęciu na kurs

       Wieczory dla zakochanych w innych miejscach w Warszawie - kliknij tutaj

Inne formy spotkań przygotowujących do zawarcia sakramentalnego małżeństwa są organizowane w bardzo wielu parafiach Archidiecezji Warszawskiej. Informacji w tej sprawie można szukać na stronach Archidiecezji i zamieszczonej tam mapie kursów. Przydatna może być także strona Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawskiej.


Poradnia Rodzinna

Doradca rodzinny

Tomasz Łukowski
Spotkania w poniedziałki od 19:00
Zapisy przez e-mail (preferowane): tom.lukowski (malpa) gmail.com
W mailach dotyczących zapisów na spotkania w poradni w ramach przygotowań do sakramentu małżeństwa należy podać planowaną datę zawarcia sakramentu małżeństwa i parafię, w której ta uroczystość się odbędzie.

Kontakt telefoniczny: tel. 669 782 494


Dokumenty potrzebne do zawarcia małżeństwa

Pary zamierzające zawrzeć sakramentalny związek małżeński zgłaszają się do kancelarii parafialnej z możliwie dużym wyprzedzeniem, aby ustalić i zarezerwować termin ślubu.

Na trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu narzeczeni powinni rozpocząć gromadzenie niezbędnych dokumentów. Na około dwa miesiące przed terminem śluby należy skontaktować się z nami mailowo z informacją o zebranych dokumentach. W celu spisania protokołu przedmałżeńskiego konieczne jest posiadanie następujących dokumentów:

  • aktualne świadectwo chrztu (tzn. wystawione najpóźniej na 3 miesiące przed terminem ślubu)
  • świadectwo przyjęcia bierzmowania
  • dowód osobisty
  • w celu zawarcia tzw. małżeństwa konkordatowego (ze skutkami cywilnymi), należy dostarczyć specjalne zaświadczenie z USC wydane nie wcześniej niż sześć miesięcy przed planowaną datą ślubu
  • jeśli oboje narzeczeni są spoza naszej parafii, wymagane jest pisemne pozwolenie od jednego z proboszczów
  • świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego (można je ewentualnie dostarczyć już po spisaniu protokołu)
  • świadectwo odbycia spotkań w poradni rodzinnej (można je ewentualnie dostarczyć już po spisaniu protokołu)

W przypadkach małżeństw z osobą nieochrzczoną, niewierzącą lub innego wyznania oraz w przypadku małżeństw z osobą po rozwodzie cywilnym lub po stwierdzeniu nieważności małżeństwa kościelnego wymagane są dodatkowe dokumenty i procedury. W takim przypadku prosimy o jak najwcześniejszy kontakt mailowy.

UWAGA! W celu umówienia się na spisanie protokołu przedślubnego (zarówno w przypadku ślubów zawieranych w naszym kościele, jak i w przypadku konieczności wystawienia naszym parafianom tzw. licencji do innego kościoła) prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy. Bez takiego wcześniejszego kontaktu wizyta w kancelarii parafialnej będzie bezcelowa.


Rekolekcje dla małżeństw "Spotkania Małżeńskie"

Ikona Spotkan Malzenskich Wszystkie potrzebne informacje o "Spotkaniach Małżeńskich" można znaleźć pod adresem: http://spotkaniamalzenskie.pl/