Przygotowanie do małżeństwa
Kurs przedmałżeński

Jest to program bezpośredniego przygotowania do małżeństwa, przygotowany przez działającą przy naszym klasztorze Akademię Rodzinną.

Cykl składa się z siedmiu spotkań, trwających ok. 3-3,5 godziny każde, o charakterze konferencyjno-warsztatowym. Spotkania odbywają się raz w tygodniu, a udział we wszystkich spotkaniach jest obowiązkowy.

Ten kurs jest przeznaczony wyłącznie dla par, które podjęły już decyzję o zawarciu małżeństwa ze sobą.

W spotkaniach można uczestniczyć tylko parami, nie może w nich brać udziału tylko jedna osoba. Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane dla obydwu osób łącznie i jest ważne do końca życia. Kurs spełnia wymagania Kościoła w zakresie katechez przedmałżeńskich.

Koszt udziału w kursie to 250 zł od osoby (500 zł od pary). Płatność - na pierwszym spotkaniu.

Planujemy, że spotkania będą odbywać się stacjonarnie, z osobistym udziałem uczestników, w budynku naszego klasztoru - przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
Jeśli przed terminem rozpoczęcia kursu zostaną wprowadzone rządowe obostrzenia, uniemożliwiające stacjonarny tryb początek kursu - rezerwujemy sobie prawo do odwołania kursu.
Jeśli jednak kurs uda się rozpocząć stacjonarnie, a późniejsza sytuacja uniemożliwi jego stacjonarną kontynuację, kurs zostanie dokończony w trybie online, z zachowaniem pozostałych zasad dotyczących udziału w cyklu spotkań.

Liczba miejsc ograniczona. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie udziałem w przygotowaniu do małżeństwa w naszej parafii oraz sytuację epidemiczną - wypełnienie zgłoszenia nie jest równoznaczne z przyjęciem na listę uczestników. O przyjęciu nie decyduje kolejność zgłoszeń. Informację o przyjęciu na listę uczestników przesyłamy mailowo w ciągu kilku dni od chwili wypełnienia zgłoszenia.

Terminy spotkań


wtorki, godz. 19.00
13 października - 24 listopada 2020


zapisy wyłącznie internetowo w dniu 18 września 2020 za pośrednictwem specjalnego formularza, link do formularza pojawi się w tym miejscu w dniu zapisów o godz. 13.00, zapisy będziemy przyjmować do godz. 22.00, kolejność wpływu zgłoszeń nie będzie decydowała o przyjęciu na kurs

zapisy na ten cykl spotkań zostały już zakończonekolejna edycja kursu - prawdopodobnie wiosną 2021 (szczegółowe informacje podamy w późniejszym terminie)


Wieczory dla Zakochanych

Jest to program przygotowania do małżeństwa, opracowany i prowadzony przez Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie.

Podstawową metodą podczas Wieczorów jest praca własna narzeczonych. Inspirują do niej wprowadzenia i świadectwa małżeństw oraz kapłanów – animatorów Spotkań Małżeńskich. Praca ma charakter warsztatowy.

Wieczory są przeznaczone zarówno dla narzeczonych, jak i dla par "chodzących" ze sobą, ale poważnie myślących o małżeństwie. Można w nich uczestniczyć tylko parami, w spotkaniach nie może brać udziału tylko jedna osoba. Zaświadczenie o ukończeniu Wieczorów jest wydawane dla obydwu osób łącznie i jest ważne do końca życia.

Wieczory dla Zakochanych to cykl dziewięciu spotkań, trwających ok. 2,5 godziny każde. Spotkania odbywają się raz w tygodniu, a udział we wszystkich spotkaniach jest obowiązkowy. Wieczory dla Zakochanych spełniają wymagania Kościoła w zakresie katechez przedmałżeńskich.

Koszt udziału w całym cyklu Wieczorów dla Zakochanych to 100 zł od osoby (200 zł od pary). Płatność - na zakończenie cyklu spotkań.

Ze względów epidemicznych cykl rozpoczniemy na spotkaniu, które odbędzie się stacjonarnie w budynku naszego klasztoru w jednym z dwóch terminów (do wyboru przy zgłoszeniu): 12 (poniedziałek) lub 14 października (środa) o godz. 19.00.
Następne spotkania będą odbywać się w trybie online w kolejne poniedziałkowe wieczory.

Liczba miejsc ograniczona. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie udziałem w przygotowaniu do małżeństwa w naszej parafii oraz sytuację epidemiczną - wypełnienie zgłoszenia nie jest równoznaczne z przyjęciem na listę uczestników. O przyjęciu nie decyduje kolejność zgłoszeń. Informację o przyjęciu na listę uczestników przesyłamy mailowo w ciągu kilku dni od chwili wypełnienia zgłoszenia.

Terminy spotkań


poniedziałki, godz. 19.00
12/14 października - 14 grudnia 2020 (z przerwą na 2 listopada 2020)


zapisy wyłącznie internetowo w dniu 25 września 2020 za pośrednictwem specjalnego formularza, link do formularza pojawi się w tym miejscu w dniu zapisów o godz. 13.00, zapisy będziemy przyjmować do godz. 22.00, kolejność wpływu zgłoszeń nie będzie decydowała o przyjęciu na kurs

zapisy na ten cykl Wieczorów zostały już zakończonekolejna edycja Wieczorów w naszej parafii - prawdopodobnie wiosną 2021 (szczegółowe informacje podamy w późniejszym terminie)

       Wieczory dla zakochanych w innych miejscach w Warszawie - kliknij tutaj


Inne formy przygotowania do małżeństwa

Inne formy spotkań przygotowujących do zawarcia sakramentalnego małżeństwa są organizowane w bardzo wielu parafiach Archidiecezji Warszawskiej. Informacji w tej sprawie można szukać na stronach Archidiecezji i zamieszczonej tam mapie kursów. Przydatna może być także strona Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawskiej.


Poradnia Rodzinna

Doradca rodzinny

Tomasz Łukowski
Spotkania w poniedziałki od 19:00
Zapisy przez e-mail (preferowane): tom.lukowski (malpa) gmail.com
W mailach dotyczących zapisów na spotkania w poradni w ramach przygotowań do sakramentu małżeństwa należy podać planowaną datę zawarcia sakramentu małżeństwa i parafię, w której ta uroczystość się odbędzie.

Kontakt telefoniczny: tel. 669 782 494

Inne możliwości

https://iner.pl/kursy/

https://duszpasterstworodzin.pl/rozpoznawanie-plodnosci/


Dokumenty potrzebne do zawarcia małżeństwa

Pary zamierzające zawrzeć sakramentalny związek małżeński zgłaszają się do kancelarii parafialnej z możliwie dużym wyprzedzeniem, aby ustalić i zarezerwować termin ślubu.

Na trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu narzeczeni powinni rozpocząć gromadzenie niezbędnych dokumentów. Na około dwa miesiące przed terminem śluby należy skontaktować się z nami mailowo z informacją o zebranych dokumentach. W celu spisania protokołu przedmałżeńskiego konieczne jest posiadanie następujących dokumentów:

  • aktualne świadectwo chrztu obydwu osób (tzn. wystawione nie wcześniej niż na 3 miesiące przed terminem ślubu - dla przykładu: jeśli ślub jest zaplanowany na 15 października, świadectwo musi być wystawione po 15 lipca)
  • świadectwo przyjęcia bierzmowania obydwu osób
  • dowód osobisty
  • w celu zawarcia tzw. małżeństwa konkordatowego (ze skutkami cywilnymi), należy dostarczyć specjalne zaświadczenie z USC wydane nie wcześniej niż sześć miesięcy przed planowaną datą ślubu (załatwienie formalności w USC może trwać ok. 2 tygodnie)
  • jeśli oboje narzeczeni są spoza naszej parafii, wymagane jest pisemne pozwolenie od jednego z proboszczów na przeprowadzenie formalności przedślubnych i pobłogosławienie małżeństwa w parafii św. Dominika w Warszawie
  • świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego (można je ewentualnie dostarczyć już po spisaniu protokołu)
  • świadectwo odbycia spotkań w poradni rodzinnej (można je ewentualnie dostarczyć już po spisaniu protokołu)

W przypadkach małżeństw z osobą nieochrzczoną, niewierzącą lub innego wyznania oraz w przypadku małżeństw z osobą po rozwodzie cywilnym lub po stwierdzeniu nieważności małżeństwa kościelnego wymagane są dodatkowe dokumenty i procedury. W takim przypadku prosimy o jak najwcześniejszy kontakt mailowy z naszą kancelarią parafialną.

UWAGA! W celu umówienia się na spisanie protokołu przedślubnego (zarówno w przypadku ślubów zawieranych w naszym kościele, jak i w przypadku konieczności wystawienia naszym parafianom tzw. licencji do innego kościoła) prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy. Bez takiego wcześniejszego kontaktu wizyta w kancelarii parafialnej będzie bezcelowa.


Rekolekcje dla małżeństw "Spotkania Małżeńskie"

Ikona Spotkan Malzenskich Wszystkie potrzebne informacje o "Spotkaniach Małżeńskich" można znaleźć pod adresem: http://spotkaniamalzenskie.pl/