Wspólnota chorych i niepełnosprawnych

Od 2009 roku w każdą drugą sobotę miesiąca (oprócz miesięcy wakacyjnych: lipiec i sierpień) w naszej parafii odbywają się spotkania osób chorych i niepełnosprawnych. Rozpoczynają się one Mszą świętą o godz. 12.30 odprawianą zazwyczaj w dolnym kościele (dostępnym dzięki windzie także dla osób niepełnosprawnych). Potem zwykle jest “coś ciekawego” – koncert, prelekcja lub wykład.

Koncertowała już dla nas Antonina Krzysztoń, wiersze Norwida i ks. Twardowskiego recytowała Maja Komorowska, o kardynale Wyszyńskim opowiadał Paweł Zuchniewicz. Dzięki wspomnieniom podróżniczki Moniki Rogozińskiej “zwiedziliśmy” Amerykę Południową, a wraz z korespondentką Polskiego Radia w Tokio “byliśmy” w Japonii. Odwiedzają nas dzieci z pobliskiej szkoły z ciekawymi programami artystycznymi i również takie osoby jak: piosenkarka Halina Frąckowiak, reżyser teatralny Piotr Cieplak czy ojciec Jacek Salij. Każdy na naszych spotkaniach może znaleźć dla siebie coś ciekawego.

bł. Michał Czartoryski
Comiesięczne spotkania są też okazją do rozmowy, czasem bliższego poznania się i wsparcia w niełatwych problemach życia codziennego – przy kawie lub herbacie i pokrzepiającym ciastku.

Od 2013 roku mamy swojego patrona. Jest nim ojciec Michał Czartoryski – dominikanin, kapelan Powstania Warszawskiego, beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1999 r. wśród 108 męczenników II wojny światowej.

Jest nas około 20 osób na wózkach, a wszystkich obecnych na spotkaniach około 50-70 osób.

Niektóre osoby na wózkach elektrycznych dojeżdżają same, inne dowożone są przez rodziny, dla jeszcze innych Wspólnota św. Dobrego Łotra wraz z Duszpasterstwem Akademickim Studnia organizuje pomoc wolontariuszy.

Informacje kontaktowe

Duchowy opiekun spotkań: śp. o. Witold Słabig OP (+ 09.08.2016)

Duszpasterze: o. Jacek Pietrzak OP, o. Hieronim Kaczmarek OP
Nasz współbrat: br. Jan Mszyca OP

Koordynator: Alina Adamska – tel. kom. 666 128 178

Terminy najbliższych spotkań

  • sobota, 12 września, godz. 12.30 – Msza w dolnym kościele, po niej spotkanie

Relacje z ostatnich spotkań

Czerwiec 2026

Fotogaleria:
» spotkanie 13 czerwca 2026

Ewa, Kinga, Ela, Sara, Agnieszka oraz Sylwek, dwóch Marcinów, Piotr, Krzysztof i Lucek – to imiona wolontariuszek i wolontariuszy, którzy pomagali nam podczas spotkania w dniu 13 czerwca 2026 r.

Jest ich więcej. Nie wszyscy mogą być obecni co miesiąc, ale wszyscy dają swoim podopiecznym jakże cenny swój czas i serce. To dzięki nim nasi wózkowicze docierają na spotkania, nieraz z odległych krańców miasta, kawa i herbatka pojawia się szybko na stołach podczas agapy, a Mszy św. towarzyszy śpiew i dźwięk instrumentów. Jakże ofiarni, są jednocześnie pełni ciepła i radości, która udziela się nam wszystkim.

Aby ich uhonorować, na tym spotkaniu wszyscy wymienieni wspaniali i kochani Wolontariusze zostali obdarowani symboliczną różyczką, pełną niewymownej wdzięczności za swoją posługę.

Bóg Wam zapłać!